باشگاه فرهنگی ورزشی پیکان

تاریخچه باشگاه

باشگاه پیکان

باشگاه پیکان با نام کامل شرکت فرهنگی، ورزشی و رفاهی پیکان یک باشگاه ورزشی است که در سال ۱۳۴۶ و در شهر تهران بنیانگذاری شده و از شرکت‌های زیر مجموعه گروه صنعتی ایران‌خودرو به شمار می‌رود. 

باشگاه پیکان با نام کامل شرکت فرهنگی، ورزشی و رفاهی پیکان یک باشگاه ورزشی است که در سال ۱۳۴۶ و در شهر تهران بنیانگذاری شده و از شرکت‌های زیر مجموعه گروه صنعتی ایران‌خودرو به شمار می‌رود. 

پیکان در این سال‌ها، در اکثر رشته‌های ورزشی اعم از گروهی و انفرادی تیمداری کرده و عناوین بی‌شماری در ویترین افتخارات خود می‌بینید. والیبال آقایان و بانوان، فوتبال آقایان و بانوان، فوتسال بانوان، رالی و هندبال آقایان، تیم‌های حرفه‌ای باشگاه پیکان در فصل جاری بودند که در بالاترین سطح لیگ‌های نامبرده به رقابت با حریفان پرداختند. 

در سال 1401، باشگاه پیکان موفق شد در والیبال آقایان به قهرمانی آسیا، پنجمی جهان و سومی لیگ ایران دست یابد. در والیبال بانوان، قهرمان لیگ برتر شد و در فوتسال بانوان، برای اولین بار به قهرمانی در سوپرلیگ رسید. همچنین پس از 11 سال دوباره در لیگ اتومبیلرانی و رالی شرکت کرد و قهرمانی را از آن خود ساخت. با این عناوین، پیکان موفق‌ترین و پرافتخارترین باشگاه ایران در سال 1401 شد. 

همچنین باشگاه پیکان بخش عمده‌ای از فعالیت‌های خود را اختصاص به کشف و پرورش ستاره‌های فوتبال، والیبال، هندبال و فوتسال کرده و سرمایه‌گذاری گسترده‌ای برای معرفی بهترین بازیکنان نسل آینده در این باشگاه شکل گرفته است. آکادمی پیکان، جزو بهترین آکادمی‌ها در ورزش ایران به حساب می‌آید و هر سال، تعداد زیادی از بازیکنان پرورش یافته در مکتب این باشگاه، راهی تیم‌های دیگر در رشته‌های مختلف می‌شوند تا به رشد خود ادامه دهند. 

در کنار این فعالیت‌ها، باشگاه پیکان یکی از موفق‌ترین باشگاه‌های ایران در زمینه مدیریت ورزش کارگری است. کارگران و کارکنان ایران‌خودرو فرصت بسیار خوبی برای پرورش توانایی و استعداد خود در ورزش را دارند و می‌توانند در تورنمنت‌ها و جشنواره‌های این باشگاه شرکت کنند. در بحث ورزش کارگری، باشگاه پیکان در همه رشته‌های تیمی و انفرادی مشغول برگزاری مسابقات در دو بخش آقایان و بانوان است. 

تیم فوتبال باشگاه پیکان در سال ۱۳۴۷ قهرمان لیگ منطقه‌ای ایران شد. در سال 1401، باشگاه پیکان با جوان‌ترین تیم در لیگ بیست و دوم حاضر شد. 

دفتر باشگاه در کیلومتر 14 اتوبان تهران – کرج در زمینی به مساحت حدود 5 هکتار واقع شده و امکانات کم‌نظیری مثل دو زمین چمن طبیعی، سه زمین‌های چمن مصنوعی، استخر روباز، استخر سرپوشیده، دو سالن چند منظوره مجهز، زورخانه، چهار سالن بدنسازی، دو ساختمان اداری، کلینیک پزشکی، پارکینگ و... در اختیار دارد. شما می‌توانید عکس‌هایی از امکانات باشگاه را اینجاببینید.